KANSHU SUNADOMARI SENSEI

Kanshu Sunadomari (1923 -13 Kasım 2010) Aikikai'de 9.Dan bir Aikido öğretmeniydi. Aikidoyu doğrudan O-Sensei'den öğrendi ve Manseikan Aikido stilini kurdu.
 

Kanshu Sunadomari, Japonya'nın Kagoshima şehrinde doğdu. Omoto-Kyu inananları ailesinden geliyor. Bu din, O-Sensei'nin Aikido felsefesini yaratması için bir temel oluşturdu. Ağabeyi nedeniyle Kanshu, gençken Morihei Ueshiba için bir uchi-deshi oldu. Bu, Aikido gelişiminin erken bir aşamasıydı. Adı Aikikai yerine Kobukan'dı ve kurucu dışında sadece birkaç öğretmen vardı: Koichi Tohei , Kisaburo Osawa ve Minoru Hirai .

1953 yılında Sunadomari, Kumamoto şehrinde 300 kişinin önünde ilk Aikido gösterisini yaptı. Gösterilerden sonra birçok kez harika olduğunu kanıtladı ve bu, Kanshu Sunadomari'nin bir öğretmen ve etkileyici rolündeki Aikido yolunun başlangıcıydı. Bu gösteriden sonra Aikido Fukuoka, Nagasaki, Miyazaki ve diğer bölgelerde tanındı. Bir Tettori Tapınağı topraklarında Manseikan Dojo'nun açılışı, ertesi yıl Sunadomari Sensei tarafından yapıldı.

Sunadomari, Japonya'da uygulayıcıların sayısının 3.000 siyah kuşakla 20.000'e yükseldiği bir zamanın parçasıydı. 38 yaşında, kurucusu tarafından 9.Dan rütbesi ile ödüllendirildi. Sonuncusunun ölümünden sonra, Sensei bağımsız bir Aikido stili kurdu ve Kyushu bölgesindeki sanat çalışmalarıyla daha da derinleşti.
rss