MITSUGI SAOTOME SENSEI

Mitsugi Saotome Sensei - 8.Dan (1937-halen) Savaş Sanatları kariyerine henüz 16 yaşındayken Judo ile başlamıştır. 18 yaşındayken (1955), Tokyo’daki Aikikai Hombu Dojo’da O'Sensei ile Aikido çalışmaya başlayan Saotome Sensei, 1958 yılında O'Sensei’nin uchi-deshi’si (daimi/yatılı öğrenci) olmuş ve O’Sensei’nin ölümüne kadar daimi öğrenciliğe devam etmiştir. Saotome Sensei, 1960 yılı itibariyle Hombu Dojo’da dersler vermeye başlamıştır.


Hombu Dojo’nun Kıdemli Eğitmenlerinden olan Saito Sensei, 1975 yılına kadar “Hombu Dojo Silahlar Baş Eğitmenliği” ünvanı sürdürmüştür. Bu tarihi takip eden yıllar boyunca da O'Sensei’in ölümüne dek (1969) Saotome Sensei Aikido Yolculuğuna devam etmiştir.


Amerikaya taşındığı 1975 yılında “Aikido Schools of Ueshiba” yı kurmuştur. Kendisi halen bu oluşumun Baş Eğitmenliğini sürdürmektedir. Bu oluşum Aikikai Hombu Dojo’ya bağlı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Kendisi Aikido üzerine pek çok kitap yazmıştır. Kendisi Amerika’ya taşınmaya yoğun meditasyon süreçleri sonucunda O’Sensei’nin isteğinin bu olduğunu düşünerek karar vermiştir.
rss